Nabídka ubytování

Poplatky za potápění v Chorvatsku

6Do roku 2010 bylo potápění v Chorvatsku cenově dostupné. Pokud jste se chtěli s plnou výstrojí potopit, stačilo vám pouze 100 kun, které jste zaplatili za potápěčské povolení (ronilačka iskaznica) s platností na jeden rok. Toto povolení vydávala potápěčská organizace – Chorvatský potápěčský svaz (Hrvatski ronilački savez). Bohužel od roku 2011 se stalo potápění koníčkem, který si jednoduše nemůže dovolit jen tak někdo. Nově totiž budou muset zájemci o prozkoumávání podmořských krás zaplatit neuvěřitelných 2400 kun!

Kdy musíte uhradit poplatky za potápění v Chorvatsku?

Potápění je v Chorvatsku upraveno celou škálou předpisů ústředních úřadů (ministerstvo námořnictví, dopravy a spojů, ministerstvo školství a sportu, ministerstvo kultury a celní správa Chorvatské republiky). Za potápění, ke kterému je nezbytné povolení, je považováno potápění s kompletní potápěčskou výstrojí. Pokud si tedy na sebe navléknete brýle, ploutve a šnorchl, nikdo po vás nebude pochopitelně požadovat ani korunuJ

Rozlišujte individuální a organizované potápění

Chorvatsku je možno provozovat dva druhy potápění. Buďto potápění individuální nebo organizované. V rámci individuálního ponoru se potápíte „na vlastní pěst“ bez doprovodu zkušeného potápěče a právě proto je nutné vlastnit výše zmíněné povolení. Při organizovaném potápění se potápíte v rámci potápěčského klubu a v tomto případě povolení nepotřebujete. Platíte pouze poplatek za ponor, který se pohybuje v rozmezí 20 – 50 Eur (dle délky ponoru, lokality apod.)

Komu mám poplatek za individuální ponor zaplatit?

Tento poplatek se platí správě přístavu. K tomu všemu si ještě budete muset opatřit potápěčský průkaz, který stojí 100 kun. Pokud byste chtěli risknout potápění bez řádného povolení, počítejte s poměrně vysokými pokutami, které se k této problematice vztahují a jsou důsledně vymáhány.