Jaké povolení pro potápění v Chorvatsku potřebujete?

4Do roku 2010 musel být každý – byť i neprofesionální potápěč vybaven speciálním povolením, které mohl pořídit přibližně za 100 kun. O povolení bylo nutno požádat Chorvatský potápěčský svaz (Hrvatski ronilački savez) a po vydání platilo 365 dní. Toto povolení ale vystřídalo nové potápěčské oprávnění pro individuální ponory, které je však o poznání dražší.

Individuální vs. organizované potápění

Ptáte se, jaký je rozdíl mezi potápěním organizovaným a individuálním? Při individuálním ponoru se potápí pouze samotný potápěč bez zkušeného doprovodu pověřené osoby. V tomto případě je právě nezbytné sehnat si povolení pro individuální potápění, jehož platnost je jeden rok od vydání. Pořídit ho můžete za 2400 kun a to buďto v přístavních kapitanátech nebo v pobočce přístavního kapitanátu. U organizovaného potápění žádné povolení nepotřebujete. Zde je však pochopitelně nutné zajít do příslušného organizovaného potápěčského střediska a zaplatit nezbytný poplatek. Ten se různí dle lokality, náročnosti ponoru i počtu ponorů. Průměrně se cena za jeden ponor s vlastním vybavením pohybuje kolem 20 – 50 Eur. Pokud nevlastníte potápěčské vybavení, i to si zde můžete půjčit za 20 – 30 Eur na den. Potápěčských středisek je na území Chorvatska přibližně 110 a další každým rokem přibývají.

Potřebuju pro potápění Chorvatsko povolení i já?

Pokud zvažujete v létě cestu do Chorvatska za účelem nachytání bronzu a občasného potápění se šnorchlem a ploutvemi, žádné povolení pochopitelně nepotřebujete. Povolení musíte mít ale tehdy, pokud se potápíte s klasickou výstrojí do větších hloubek. Pokud byste chtěli zariskovat a potápět se bez povolení, může vás takový risk vyjít na poměrně tučnou pokutu, která by mohla zhatit veškeré vaše další plány pro trávení letní dovolené.