Nejoblíbenější lokality pro potápění Chorvatsko – Istrie

3Istrie má své kouzlo. Své o tom ví nejen každý turista, který zde stráví svou letní dovolenou, ale i potápěči, kteří se na toto okouzlující místo rádi vracejí. Zřejmě nejvyhlášenější a nejoblíbenější lokalitou pro potápění je jihozápad Rovinje, kde můžete objevit poměrně zachovalý vrak lodi Baron Gautsch, která se zde potopila v roce 1914. Vrak se nachází v hloubce 28 – 42 metrů a vstup do něj je při dodržování základních bezpečnostních zásad možný. Během let vrak lodi obrostl zástupci vodní flóry, která láká pestrobarevná hejna rybek nejrůznějších tvarů a velikostí.

Vraky jsou pro Istrii příznačné

Istrijské vody jsou plné nejrůznějších potopených lodí. Důkazem toho je také vrak britské válečné lodi Coriolanus, který naleznete západně od Novigradu. Loď se potopila v roce 1945 po najetí na minu. Vrak se nachází v hloubce 11 – 25 metrů a některé jeho části jsou i doposud velmi zachovalé. Některé naopak mina naprosto rozmetala po okolí. Právě z tohoto důvodu se příliš nedoporučuje jeho návštěva. V okolí však naleznete hejna rybek, podmořské biotopy a překrásné korály. Vrak lodi Coriolanus je prohlášen za významnou kulturně-historickou památku.

Další z německých velikánů

Podmínky pro hlubokomořské potápění má Chorvatsko – Istrie opravdu výjimečné. Kromě dvou již zmíněných vraků zde můžete obdivovat ještě jeden, konkrétně se jedná o vrak německého nákladního parníku „H. Schmidt“. Ten naleznete před jižní částí západo-istrijského pobřeží, jihozápadně od Puly. Stejně jako výše zmíněné lodi, i tento parník ztroskotal po nájezdu na minu. Jelikož se v blízkosti potopeného parníku nacházejí nebezpečné předměty, je nutno dodržovat základní pravidla bezpečnosti. V okolí vraku můžete pozorovat velké exempláře úhořů, pestrobarevné mořské hvězdice i hejna rybek různých velikostí.

 

V Chorvatsku je spousty dalších pěkných míst kde se vyplatí nejenom potápět další články Chorvatsko jsou toho důkazem.